Layout:
Home > Duh, I forgot that it costs more

Duh, I forgot that it costs more

May 11th, 2012 at 09:14 pm


to feed your family better. Apparently we've been eating too much crap food lately and not enough fresh produce. I say that because I spent a small fortune in fresh produce today at Sam's Club:

Blueberries $6.98
Avocados $5.98
Red grapes $6.98
Mini cucumbers $3.98
Carrots $2.98
Apples $6.48

Definitely time to pay attention to grocery budget percentages! My goal: For each $1 on crap food, $2 on healthy food. (I think in my estimations I may be close to that based on roughly $33 for produce/and $22 for snacks)

I did also revamp the snack options at our house. For the next two week our choices for snacks and lunch extras are (all also purchased at Sam's)

Vanilla wafers $5.98
Veggie Chips $4.18
Pretzels $6.98
Brownies (4 batches from mix) $7.44

I'll supplement the above with Pepperidge Farm goldfish crackers after I hit the outlet store next week.

I know that I definitely need to look into cheaper snack alternatives (like baking brownies from scratch, and even rice crispie treats). I suppose I'll start checking out some cook books from the library.

Just a reminder to self: there is nothing more important the health and well-being of your children. Shut your mouth and fork over your money for healthy food.

1 Responses to “Duh, I forgot that it costs more”

  1. rob62521 Says:
    1336792389

    I agree...it is worth to pay a little more for healthier food. I feel it is pay more now and stay healthier or pay later with health problems. Plus you are teaching your kids healthy eating habits.

Leave a Reply

(Note: If you were logged in, we could automatically fill in these fields for you.)
*
Will not be published.
   

* Please spell out the number 4.  [ Why? ]

vB Code: You can use these tags: [b] [i] [u] [url] [email]